Tajemství berousků rodiny odhaleno!

Berousek Rodina

Bělásek - Kdo to vlastně je?

Bělásek, to je ten motýl s bílými křídly, co ho potkáte na louce i na zahradě. Ale víte, že patří do velké a fascinující rodiny běláskovitých? Tato rodina čítá přes 1100 druhů a najdete je po celém světě, od tropů až po Arktidu. Bělásci jsou známí svou proměnou, kdy se z nenápadné housenky stává krásný motýl. Housenky bělásků se živí rostlinami, a proto je někteří považují za škůdce. Dospělí motýli se živí nektarem z květů a hrají důležitou roli při opylování. Bělásci jsou zkrátka krásní a užiteční tvorové, kteří nám připomínají křehkost a rozmanitost přírody.

Bělásek a jeho druhová pestrost

Bělásek, motýl s jemnými křídly zdobenými černými skvrnami, je častým obyvatelem našich luk a zahrad. Patří do čeledi běláskovitých (Pieridae), která je druhově velmi rozmanitá a zahrnuje přes 6000 druhů rozšířených po celém světě. U nás se vyskytuje asi 15 druhů bělásků. Mezi nejznámější patří bezesporu bělásek zelný (Pieris brassicae), jehož housenky jsou známými škůdci brukvovité zeleniny. Jeho křídla jsou krémově bílá s černými skvrnami na okrajích. Samičky se od samečků liší dvěma výraznými černými skvrnami na předních křídlech. Bělásek řepkový (Pieris rapae) je menší než bělásek zelný a na předních křídlech má pouze jednu černou skvrnu. Housenky běláska řepkového se živí různými druhy rostlin, včetně řepky, zelí a hořčice. Bělásci jsou důležitými opylovači rostlin. Jejich housenky se živí listy, dospělci pak sají nektar z květů.

Životní cyklus bělásků: Od vajíčka k motýlovi

Bělásek zelný, jeden z nejznámějších motýlů u nás, prochází fascinujícím životním cyklem. Samička klade drobná, žlutá vajíčka na spodní stranu listů brukvovitých rostlin, jako je zelí nebo kapusta. Z vajíček se líhnou nenasytní housenky, které se živí listy a rychle rostou. Housenky běláska jsou zelené s černými tečkami a žlutými pruhy, což jim pomáhá splynout s prostředím a chránit se před predátory. Po několika svlékáních se housenka zakuklí a vytvoří si ochranný obal zvaný kukla. Uvnitř kukly probíhá složitá přeměna, během níž se housenka mění v dospělého motýla. Po několika týdnech se z kukly vylíhne krásný bílý motýl s černými skvrnami na křídlech. Dospělý bělásek se živí nektarem z květů a jeho hlavním úkolem je rozmnožování, čímž se cyklus uzavírá.

Bělásek a jeho housenky: Nenasytní jedlíci

Bělásek řepkový, bělásci a žluťásci, to všechno jsou motýli, které můžeme běžně potkat na našich loukách a zahradách. Pro někoho symbol léta, pro jiné postrach na záhonech se zelím. Ano, řeč je o housenkách běláska, nenasytných jedlících, kteří si s chutí smlsnou na listech brukvovité zeleniny. Housenky běláska jsou mistři v maskování. Jejich zelené zbarvení jim umožňuje dokonale splynout s listy, na kterých hodují. Samičky kladou vajíčka nejčastěji na spodní stranu listů, aby byla co nejlépe chráněna. Z vajíček se líhnou malé housenky, které se ihned pouští do jídla. Rostou velmi rychle a během svého vývoje několikrát svlékají kůži. Během několika týdnů se z nich stanou dospělí motýli, připraveni založit novou generaci. Ačkoliv jsou housenky běláska pro zahrádkáře spíše škůdci, v přírodě hrají důležitou roli. Jsou potravou pro mnoho druhů ptáků a dalších živočichů. Zachování rovnováhy v přírodě je důležité a i zdánlivě škodlivý hmyz má v tomto systému své nezastupitelné místo.

berousek rodina

Rostliny, které bělásci milují (a nenávidí)

Bělásci, ti elegantní motýli s bílými křídly, jsou sice krásní na pohled, ale pro zahrádkáře můžou představovat hotovou pohromu. Jejich housenky jsou totiž neuvěřitelní jedlíci a jejich apetit dokáže zdecimovat úrodu zeleniny. Zejména si pochutnávají na brukvovitých rostlinách, jako je zelí, kapusta, květák nebo brokolice. Pokud tedy pěstujete tyto druhy zeleniny a všimli jste si bělásků ve svém okolí, je na čase zakročit. Naštěstí existuje i řada rostlin, které bělásci nesnáší. Mezi ně patří například levandule, máta nebo šalvěj. Tyto rostliny obsahují aromatické silice, které bělásky odpuzují. Zkuste je vysadit mezi řádky zeleniny, abyste bělásky odradili od kladení vajíček.

Informace o rodině Berousků
Jméno Příbuzenský vztah Rok narození Bydliště
Jan Beroušek Otec 1975 Praha
Jana Beroušková Matka 1978 Praha
Petr Beroušek Syn 2003 Praha

Brouci z čeledi slunéčkovitých, mezi které patří i oblíbené berušky, jsou naopak velkými pomocníky v boji proti běláskům. Jejich larvy se živí mšicemi, které jsou častými škůdci na zahradě. A co je nejlepší, berušky si rády pochutnají i na vajíčkách bělásků! Proto je důležité podporovat výskyt berušek na zahradě. Toho docílíte například vysazením rostlin, které berušky lákají, jako jsou kopr, měsíček lékařský nebo řebříček.

berousek rodina

Bělásek v ohrožení?

Bělásek zelný, motýl s křídly bělejšími než sníh, se v posledních letech potýká s nelehkým osudem. Jeho populace v České republice i v celé Evropě klesají a vědci bijí na poplach. Příčin tohoto úbytku je hned několik, od intenzivního zemědělství a používání pesticidů, přes úbytek přirozených stanovišť až po klimatické změny. Bělásek zelný je pro nás symbolem jara a probouzející se přírody. Jeho larvy, housenky s nenasytným apetitem, se živí listy brukvovitých rostlin, kam patří i zelí, květák nebo brokolice. Pro zahrádkáře tak mohou představovat škůdce, ale v ekosystému hrají důležitou roli. Slouží jako potrava pro ptáky a další živočichy a podílejí se na opylování rostlin. Pokud chceme bělásky i nadále vídat poletovat na našich loukách a zahradách, musíme se o ně začít lépe starat. Podporovat ekologické zemědělství, chránit jejich přirozená stanoviště a snižovat naši uhlíkovou stopu. Jen tak můžeme zajistit, aby se bělásek zelný nestal jen vzpomínkou v našich fotoalbech.

Berouškovi? Ano, pamatuji si je. Otec pracoval v továrně na knoflíky a matka šila šaty pro paní starostovou. Byli to tichý lidé, ale jejich děti, ty byly samý smích a lumpárny.

Božena Černá

Jak můžeme běláskům pomoci?

Brouci berušky, s jejich zářivě červenými krovkami a černými tečkami, jsou vítanými hosty na každé zahradě. Nejenže jsou krásní na pohled, ale jsou to také draví predátoři, kteří pomáhají udržovat pod kontrolou populace škodlivého hmyzu, jako jsou mšice. Brouci berušky jsou pro zdraví našich zahrad a ekosystémů velmi důležití. Existuje mnoho způsobů, jak můžeme těmto užitečným tvorům pomoci a poskytnout jim vhodné prostředí k životu. Jedním z nejdůležitějších kroků je vyhýbat se používání pesticidů a herbicidů v našich zahradách. Tyto chemikálie mohou berušky zabíjet přímo nebo nepřímo tím, že ničí jejich potravu. Místo toho se zaměřte na ekologické metody hubení škůdců, jako je například používání užitečného hmyzu, jako jsou berušky. Dalším způsobem, jak můžeme berušky podpořit, je poskytnout jim vhodné prostředí k životu. To zahrnuje pěstování rostlin, které přitahují berušky, jako jsou například kopr, fenykl, měsíček lékařský a řebříček. Tyto rostliny poskytují beruškám potravu a úkryt. Je také důležité zajistit berušky zdrojem vody, například mělkou miskou s vodou a kameny, na kterých mohou berušky přistát.

berousek rodina

Zajímavosti ze světa bělásků

Rodina bělásků, latinsky Pieridae, je plná překvapení. Věděli jste například, že se jedná o jednu z největších denních motýlích čeledí s více než 1 100 druhy? Tito motýli se vyskytují po celém světě, od tropů až po arktické oblasti. Bělásci jsou známí svou zářivě bílou nebo žlutou barvou křídel, často doplněnou černými skvrnami. Tato barva není náhodná. Slouží jako výstraha pro predátory a signalizuje jim, že bělásci jsou jedovatí. Jejich toxicita pochází z rostlin, kterými se živí jejich housenky. Zajímavostí je, že samice běláska zelného dokáže během svého života naklást až 600 vajíček, a to na spodní stranu listů brukvovitých rostlin, jako je zelí, kapusta nebo květák. Housenky se pak živí listy těchto rostlin a způsobují tak zemědělcům nemalé škody.

Bělásek v lidské kultuře

Bělásek, tento zdánlivě obyčejný motýl, se nečekaně často objevuje v lidské kultuře. Jeho symbolika je mnohovrstevnatá a proměňuje se napříč časem a kulturami. V křesťanské tradici se bělásek stal symbolem čistoty, nevinnosti a vzkříšení, a to především díky své bílé barvě a proměně z kukly v motýla. Často ho vídáme na obrazech s Pannou Marií a Ježíšem Kristem. V Japonsku je bělásek spojován s dušemi zemřelých a jeho přítomnost je vnímána jako znamení z onoho světa. V lidových pověstech a pohádkách se bělásek často objevuje jako magické stvoření, které plní přání nebo přináší štěstí. Bělásek tak i přes svou nenápadnost sehrál v lidské kultuře významnou roli. Jeho symbolika, opředená vírou, pověrami i uměleckými díly, nám připomíná, jak i zdánlivě obyčejné věci mohou nést hluboký význam.

Bělásek - Více než jen bílý motýl

Bělásek – to evokuje představu něžného bílého motýla poletujícího na louce. Málokdo ale ví, že se pod tímto názvem skrývá celá rodina běláskovitých, která čítá na 1100 druhů. U nás se vyskytuje 12 z nich. Mezi nejznámější patří bezesporu bělásci řepný a zelný, kteří jsou postrachem nejednoho zahrádkáře. Jejich housenky si totiž rády smlsnou na brukvovité zelenině. Bělásci jsou aktivní ve dne a živí se nektarem z květů. Samičky kladou vajíčka na rostliny, kterými se živí housenky. Ty se po vylíhnutí živí a rostou, dokud se nezakuklí. Z kukly se pak líhne dospělý motýl.

Publikováno: 07. 10. 2024

Kategorie: společnost

Autor: Adam Kopecký

Tagy: berousek rodina