Poplatek za přepis vozidla: Kolik zaplatíte v roce 2024?

Poplatek Za Přepis Vozidla

Co je to přepis vozidla?

Přepis vozidla je úřední proces, kterým se mění majitel motorového vozidla v registru vozidel. Tento proces je nezbytný pro to, aby byl nový majitel zapsán jako vlastník vozidla a mohl s ním dále nakládat (např. jezdit, prodat ho). Přepis vozidla je zpoplatněn, a to jak pro prodávajícího, tak pro kupujícího. Poplatek za přepis vozidla se platí na úřadě, kde se přepis provádí, a jeho výše se liší v závislosti na typu vozidla a emisní třídě. Kromě poplatku za přepis vozidla se platí také poplatek za změnu vlastníka vozidla, který je stanoven zákonem a je stejný pro všechny typy vozidel. Tyto poplatky je nutné uhradit, aby byl přepis vozidla platný.

Kdy přepis provést?

Otázka "kdy" je klíčová i z hlediska poplatků. Poplatek za přepis vozidla se totiž liší od poplatku za změnu vlastníka. Zatímco za přepis vozidla zaplatíte na úřadě 800 Kč, za změnu v registru silničních vozidel bez přepisu se platí pouze administrativní poplatek 50 Kč. Pokud tedy například prodáváte vozidlo v rodině a nový majitel si nepřeje měnit registrační značky, vyhnete se placení vyššího poplatku. Naopak, pokud kupujete ojeté vozidlo a chcete mít "své" značky, je nutné počítat s poplatkem 800 Kč. Vždy je vhodné zvážit všechny okolnosti a podle nich se rozhodnout, zda je pro vás výhodnější provést pouze změnu vlastníka, nebo rovnou i přepis vozidla.

Kam se obrátit?

Pokud si nevíte rady s poplatky za přepis vozidla a změnu vlastníka, existuje několik míst, kam se můžete obrátit pro pomoc a informace.

Vaším prvním krokem by mělo být kontaktování příslušného registru vozidel, kde vám rádi poskytnou informace o aktuálních poplatcích a potřebných dokumentech.

Dále se můžete obrátit na Ministerstvo dopravy ČR, které má na svých webových stránkách k dispozici podrobné informace o poplatcích a postupech při přepisu vozidel.

Pro ty, kteří preferují osobní kontakt, jsou zde Czech POINTy, kde vám s vyřízením přepisu vozidla a s ním spojených poplatků také rádi pomohou. Nezapomeňte, že je důležité mít s sebou všechny potřebné dokumenty, abyste proces urychlili.

Nezbytné dokumenty

Při přepisu nebo změně vlastníka vozidla je nezbytné předložit na úřadě příslušné dokumenty. Bez jejich správného vyplnění a doložení vám hrozí, že vaše žádost nebude vyřízena. Mezi nezbytné dokumenty patří především technický průkaz vozidla, a to jak originál, tak i kopie. Dále budete potřebovat doklad totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. V případě, že nejste zapsáni v technickém průkazu jako vlastník, je nutné doložit také plnou moc od osoby, která je v technickém průkazu jako vlastník uvedena. Tato plná moc musí být úředně ověřena. Nezapomeňte, že v případě, že je v technickém průkazu zapsáno více vlastníků, musí se s převodem vozidla ztotožnit všichni.

poplatek za přepis vozidla

Výše poplatku

Výše poplatku za přepis vozidla a změnu vlastníka se liší v závislosti na několika faktorech. Základní sazba poplatku činí 800 Kč. Tato částka se hradí vždy, ať už se jedná o převod vozidla na jinou osobu nebo pouze o zápis nového vlastníka do technického průkazu. Kromě základní sazby se však mohou uplatnit i další poplatky. Například pokud je vozidlo vybaveno ekologicky šetrným pohonem, jako je například CNG nebo elektřina, může být poplatek snížen na polovinu, tedy na 400 Kč. Naopak u starších vozidel, která nesplňují aktuální emisní normy, se poplatek navyšuje. Konkrétní výše navýšení závisí na stáří vozidla a emisní normě, kterou splňuje. Před samotným převodem vozidla je proto vhodné si ověřit aktuální sazby poplatků na příslušném úřadě obce s rozšířenou působností. Tím se vyhnete nepříjemným překvapením a zbytečným komplikacím.

Poplatek za přepis vozidla, symbolická částka za novou kapitolu v životě vašeho auta.

Zdeněk Novotný

Platba poplatku

Při převodu vozidla do jiných rukou je potřeba počítat s administrativními poplatky. Jedná se o poplatek za přepis vozidla a případně i o poplatek za změnu vlastníka vozidla. Výše poplatku se liší v závislosti na stáří a typu vozidla a také na tom, zda se jedná o první přepis nebo další v pořadí. Poplatek za přepis vozidla se platí na úřadě obce s rozšířenou působností a jeho výše se pohybuje od 500 Kč do 1000 Kč. Poplatek za změnu vlastníka vozidla se platí na příslušném úřadě evidence vozidel a jeho výše činí 800 Kč. Pro úspěšné provedení změny vlastníka vozidla je nutné předložit potřebné doklady, jako je technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla, kupní smlouva a další. Doporučuje se informovat se o aktuální výši poplatků a potřebných dokumentech předem, a to buď telefonicky, nebo na webových stránkách příslušného úřadu.

Lhůta pro přepis

Lhůta pro přepis vozidla do registru silničních vozidel je v České republice 10 pracovních dnů od data, kdy došlo k jeho nabytí. Tímto datem se rozumí den, kdy byla podepsána kupní smlouva nebo darovací smlouva, případně den, kdy nabyl právní moci jiný dokument, na jehož základě došlo k převodu vlastnického práva k vozidlu. Po uplynutí této lhůty hrozí původnímu i novému majiteli pokuta. Poplatek za přepis vozidla se liší v závislosti na stáří a typu vozidla a emisní třídě. V roce 2023 se pohybuje od 500 Kč do 1 500 Kč. Kromě poplatku za přepis vozidla je nutné počítat i s poplatkem za změnu vlastníka vozidla, který činí 800 Kč.

poplatek za přepis vozidla
Položka Poplatek
Změna vlastníka motocyklu 500 Kč
Změna vlastníka osobního automobilu 800 Kč

Sankce za neprovedení

V případě, že majitel vozidla neuhradí poplatek za přepis vozidla nebo poplatek za změnu vlastníka vozidla v zákonem stanovené lhůtě, vystavuje se riziku sankcí. Tyto sankce se liší v závislosti na délce prodlení a mohou zahrnovat penále, jehož výše se odvíjí od neuhrazené částky a doby prodlení. V krajních případech může být zahájeno i správní řízení, které může vyústit v uložení pokuty. Je proto nezbytné dodržovat zákonné lhůty a poplatky hradit včas, aby se majitel vozidla vyhnul zbytečným komplikacím a finančním nákladům. Nezaplacení poplatku může zkomplikovat i případný budoucí prodej vozidla.

Tipy pro hladký průběh

Aby vše proběhlo bez zbytečných komplikací, je dobré se na převod vozidla předem připravit. Nezapomeňte si zkontrolovat platnost dokladů, a to jak vašich, tak i vozidla. Připravte si technický průkaz, osvědčení o registraci vozidla a doklad totožnosti. Pro hladký průběh je také důležité znát přesnou výši poplatků. Poplatek za přepis vozidla se liší v závislosti na stáří a emisní třídě vozidla. Poplatek za změnu vlastníka vozidla je pak pevně stanoven. Pro aktuální informace o výši poplatků navštivte webové stránky Ministerstva dopravy. Dále je vhodné se předem objednat na úřadě, čímž se vyhnete zdlouhavému čekání ve frontě.

Časté otázky a odpovědi

Kolik stojí přepis auta? To je častá otázka a cena se liší. Základní poplatek na úřadě je 800 Kč. Pokud ale spěcháte, existuje možnost expresního přepisu za 7000 Kč.

A co změna vlastníka? Poplatek za změnu vlastníka vozidla je stejný jako za přepis, tedy 800 Kč, respektive 7000 Kč za expresní variantu.

Liší se cena za přepis auta podle stáří vozidla? Ne, poplatek je stejný pro všechna vozidla bez ohledu na jejich stáří.

poplatek za přepis vozidla

Je potřeba platit poplatek za přepis i při darování vozidla v rámci rodiny? Ano, i v případě darování vozidla je nutné provést přepis a uhradit příslušný poplatek.

Co je potřeba k přepisu vozidla? Budete potřebovat technický průkaz, zelenou kartu, protokol o evidenční kontrole a doklad totožnosti.

Je možné provést přepis vozidla online? Bohužel, přepis vozidla online zatím není možný.

Jak dlouho trvá přepis vozidla? Standardní přepis trvá obvykle 30 dní. V případě expresního přepisu je vozidlo přepsáno do 5 dnů.

Co se stane, když neprovedu přepis vozidla včas? V případě, že nový vlastník nepřevede vozidlo na sebe v zákonné lhůtě, hrozí mu pokuta.

Publikováno: 07. 10. 2024

Kategorie: doprava

Autor: Adam Kopecký

Tagy: poplatek za přepis vozidla