Vše o dálničních známkách: VIGNETE CZ bez starostí
Co je dálniční známka
Dálniční známka v České republice je vlastně poplatek za užívání vybraných úseků dálnic a silnic pro motorová vozidla do 3,5 tuny. Bez platné dálniční známky riskujete pokutu, a to nemalou. Známku si můžete pořídit v elektronické nebo papírové podobě. Elektronická známka je vázána na registrační značku vašeho vozidla a kupuje se online nebo na vybraných čerpacích stanicích. Papírová varianta se lepí na čelní sklo a seženete ji na poštách a čerpacích stanicích. Cena dálniční známky se liší podle doby platnosti - 10 dní, 30 dní nebo celý rok. Nezapomeňte, že jízda bez platné dálniční známky se nevyplácí.
Kde koupit známku
Dálniční známka, bez které se na českých dálnicích neobejdete, se dá pořídit na mnoha místech. Nejsnazněji ji seženete na čerpacích stanicích, a to jak těch velkých řetězců, tak i menších, nezávislých. Dostupná je i na pobočkách České pošty, kde si ji můžete koupit zároveň s dalšími službami. Pokud nechcete ztrácet čas hledáním, využijte online prodej. Elektronickou dálniční známku pořídíte na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury nebo u vybraných prodejců. Nezapomeňte, že je potřeba ji koupit ještě před vjezdem na zpoplatněný úsek a zadat správnou registrační značku vašeho vozidla.
Druh známky | Platnost | Cena (Kč) |
---|---|---|
Roční | 14 měsíců (od prosince předchozího roku do ledna následujícího roku) | 1500 |
Měsíční | 30 dní od data uvedeného na známce | 440 |
Desetidenní | 10 dní od data uvedeného na známce | 310 |
Cena dálniční známky
V České republice platí pro motorová vozidla do 3,5 tuny a autobusy na vybraných úsecích dálnic a silnic I. třídy dálniční poplatek. Ten se hradí formou dálniční známky, kterou je nutné mít vylepenou na čelním skle vozidla. Cena dálniční známky se liší podle doby platnosti a kategorie vozidla. Pro rok 2023 jsou k dispozici roční, měsíční a desetidenní známky. Roční známka platí vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna roku následujícího. Měsíční známka platí jeden kalendářní měsíc a desetidenní známka deset po sobě jdoucích kalendářních dnů. Cena dálniční známky se odvíjí od emisní třídy vozidla. Vozidla na alternativní pohon, jako jsou elektromobily nebo vozidla na vodík, mají nárok na slevu. Naopak vozidla s vyššími emisemi musí počítat s vyšší cenou. Aktuální ceny a další informace o dálničních známkách v ČR je možné nalézt na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.
Platnost dálniční známky
Dálniční známka je v České republice povinná pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, a to na všech dálnicích a vybraných úsecích silnic první třídy. Platnost dálniční známky se odvíjí od zvoleného typu: 10denní, měsíční nebo roční. Desetidenní a měsíční známky mají pevnou platnost, a to 10 dní, resp. 1 měsíc od data, které si sami zvolíte při nákupu. Roční známka má platnost vždy od 1. prosince předchozího roku do 31. ledna následujícího roku. Například roční známka zakoupená v červnu 2023 platí do 31. ledna 2024. Při nákupu dálniční známky je důležité zkontrolovat si správnost údajů, zejména registrační značky vozidla a zvoleného období platnosti. V případě chyby je nutné kontaktovat prodejce a požádat o opravu nebo výměnu známky.
Elektronická dálniční známka
V České republice je pro používání dálnic a vybraných úseků silnic I. třídy povinná dálniční známka. Od roku 2021 je zavedena pouze elektronická dálniční známka, která nahradila dříve používané nalepovací kupony. Elektronická dálniční známka je vázána na registrační značku vozidla a je platná po dobu, na kterou byla zakoupena. Existují tři typy elektronických dálničních známek: 10denní, 30denní a roční. Roční známka má platnost vždy od 1. prosince do 31. ledna následujícího roku. Zakoupit elektronickou dálniční známku je možné online, na vybraných čerpacích stanicích a dalších prodejních místech. Při nákupu online je nutné zadat registrační značku vozidla, zemi registrace a platnost známky. Po zaplacení obdržíte potvrzení o nákupu na emailovou adresu. Kontrolu elektronických dálničních známek provádí Policie ČR a Celní správa ČR. V případě jízdy bez platné dálniční známky hrozí pokuta.
Dálniční známka v ČR je povinná pro vozidla do 3,5 tuny na všech dálnicích a vybraných silnicích první třídy.
Dalibor Kovář
Výhody elektronické známky
Elektronická dálniční známka přináší řadu výhod oproti klasické papírové variantě. Odpadá nutnost lepit známku na čelní sklo, čímž se eliminuje riziko jejího poškození nebo ztráty. Navíc se nemusíte obávat ztráty dokladu o zaplacení, jelikož elektronická známka je vázána na registrační značku vašeho vozidla. Velkou výhodou je také možnost online nákupu, a to klidně i na poslední chvíli před cestou. Ušetříte tak čas strávený na pobočkách a vyhnete se frontám. Elektronická známka je navíc ekologickým řešením, jelikož šetří papír a snižuje produkci odpadu.
Pokuta za jízdu bez známky
Jízda po českých dálnicích bez platné dálniční známky může mít nepříjemné následky. Pokud vás silniční kontrola nebo kamerový systém zachytí bez platné viněty, hrozí vám pokuta. Výše pokuty se liší podle závažnosti přestupku. Při placení na místě se pokuta pohybuje v řádech nižších tisíců korun, v případě správního řízení se však může vyšplhat až na desítky tisíc korun. Dálniční známky jsou důležitým zdrojem financování údržby a rozvoje dálniční sítě v České republice. Proto je důležité mít platnou vinětu vždy, když vjíždíte na dálnici. Informace o typech dálničních známek, jejich cenách a způsobech zakoupení naleznete na webových stránkách Státní fond dopravní infrastruktury nebo na vybraných čerpacích stanicích.
Výjimky z povinnosti mít známku
Některé skupiny vozidel a řidičů jsou od povinnosti mít dálniční známku v České republice osvobozeny. Mezi tyto výjimky patří například vozidla záchranné služby, policie a hasičského zboru. Dále se povinnost nevztahuje na vozidla přepravující osoby těžce postižené a držitele průkazu ZTP/P, a to pouze v případě, že je držitel průkazu zároveň přepravován. Výjimku mají také historická vozidla s přidělenou registrační značkou pro historická vozidla. Je však důležité si uvědomit, že i když je vaše vozidlo od povinnosti mít dálniční známku osvobozeno, je nutné mít s sebou doklad, který toto osvobození prokazuje. V opačném případě vám hrozí pokuta. Pro více informací o výjimkách z povinnosti mít dálniční známku a potřebných dokladech navštivte webové stránky Státního fondu dopravní infrastruktury.
Dálnice a rychlostní silnice zpoplatněné
V České republice platí pro vybrané úseky dálnic a rychlostních silnic systém časového zpoplatnění formou elektronické dálniční známky. Tato známka, v podobě elektronické viněty, nahrazuje dříve používané nalepovací kupony a je vázána na registrační značku vozidla. Je povinná pro všechna motorová vozidla do 3,5 tuny, s výjimkou motorek, a platí pro všechny zpoplatněné úseky. Zakoupit si ji můžete online, na čerpacích stanicích nebo v dalších prodejních místech. K dispozici jsou tři typy vinět: 10denní, 30denní a roční. Cena se liší dle typu vozidla a délky platnosti. Před jízdou po dálnici nebo rychlostní silnici se ujistěte, že máte platnou dálniční známku, abyste se vyhnuli pokutě. Informace o cenách, platnosti a způsobu nákupu naleznete na webových stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.
Historie dálničních známek v ČR
Dálniční známky, nutnost pro cestování po českých dálnicích, mají za sebou zajímavou historii. Poprvé se v Česku objevily už v roce 1995 a od té doby prošly řadou změn. Původně se jednalo o nalepovací kupony s roční platností, které se umisťovaly na přední sklo vozidla. S postupem času se ale systém vyvíjel a přizpůsoboval se moderním technologiím. V roce 2010 byly zavedeny elektronické dálniční známky, které fungují na principu registrace registrační značky vozidla do centrální databáze. Tento systém zjednodušil nákup a kontrolu známek a zároveň zamezil jejich padělání. I přes zavedení elektronických známek si řidiči mohli až do roku 2020 vybrat mezi elektronickou a nalepovací variantou. Od roku 2021 jsou však v Česku platné už jen elektronické dálniční známky.
Publikováno: 07. 11. 2024
Kategorie: doprava