Těhotná a konec pracovní smlouvy? Co teď!

Jsem Těhotná A Končí Mi Pracovní Smlouva

Informovat zaměstnavatele

V případě, že jste těhotná a blíží se konec vaší pracovní smlouvy, je důležité informovat o svém těhotenství zaměstnavatele. Zákoník práce České republiky poskytuje těhotným ženám zvláštní ochranu, která se vztahuje i na situace, kdy pracovní poměr končí. Zaměstnavatel nesmí dát těhotné zaměstnankyni výpověď z pracovního poměru, a to ani v případě, že by se jednalo o výpověď z důvodu nadbytečnosti, organizačních změn či neuspokojivých pracovních výsledků. Výjimku tvoří pouze případy, kdy je zaměstnavatel v úpadku nebo mu byl prohlášen konkurz. I v takovém případě je ale nutné, aby zaměstnavatel nejprve získal souhlas Úřadu práce ČR s propuštěním těhotné zaměstnankyně. Informování zaměstnavatele o těhotenství by mělo proběhnout písemnou formou a to doručením těhotenské průkazky nebo jiného lékařského potvrzení.

Typ smlouvy (na dobu určitou/neurčitou)

V případě těhotenství a končící pracovní smlouvy hraje typ smlouvy klíčovou roli. Pokud máte smlouvu na dobu určitou a ta končí v době těhotenství, je situace složitější. Zaměstnavatel není povinen automaticky prodloužit smlouvu, i když ví o vašem těhotenství. Existují však výjimky. Pokud jste například podepsala novou smlouvu na dobu určitou ještě předtím, než jste se dozvěděla o těhotenství, ale tato nová smlouva by měla začít platit až po skončení vašeho stávajícího pracovního poměru, můžete se domáhat nástupu na tuto novou pozici. V případě smlouvy na dobu neurčitou je situace jednodušší. Těhotenství je chráněnou dobou a zaměstnavatel vás nesmí propustit. To platí i v případě, že pracovní poměr končí ve zkušební době.

Nárok na podporu v nezaměstnanosti
Situace Délka podpory
Konec běžné pracovní smlouvy 4-5 měsíců (dle věku a odpracované doby)
Konec pracovní smlouvy v těhotenství Stejně jako u běžné pracovní smlouvy

Výpovědní doba v těhotenství

Těhotenství přináší do života ženy mnoho změn, a to i v oblasti pracovního práva. Pokud jste těhotná a blíží se konec vaší pracovní smlouvy, je důležité znát svá práva a možnosti. V případě, že vám končí pracovní smlouva na dobu určitou, zaměstnavatel vám ji nesmí prodloužit bez vašeho souhlasu. Pokud se jedná o smlouvu na dobu neurčitou a chcete dát výpověď vy, řídí se vše standardním postupem. Platí zde dvouměsíční výpovědní lhůta, která začíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi. Zaměstnavatel vám v tomto případě nemůže dát výpověď z důvodu těhotenství.

jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva

Nárok na mateřskou dovolenou

Těhotenství je důležitá životní etapa a s ním přichází i otázky ohledně pracovních práv. Co když vám končí pracovní smlouva během těhotenství? Máte nárok na mateřskou dovolenou? Odpověď zní: ano, i v případě konce pracovního poměru vám nárok na mateřskou dovolenou zůstává. Důležité je, abyste splňovala zákonem stanovené podmínky. Musíte mít v posledních dvou letech alespoň 270 dní nemocenského pojištění, z čehož alespoň 180 dní musí spadat do období před nástupem na mateřskou dovolenou. Tato podmínka se vztahuje i na ženy, kterým končí pracovní smlouva na dobu určitou. Pokud jste pracovala na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti a splňujete podmínky pro účast na nemocenském pojištění, máte nárok na mateřskou dovolenou i v těchto případech. V případě, že vám končí pracovní poměr a vy se chystáte na mateřskou dovolenou, je důležité informovat o tom svého zaměstnavatele a dodat mu potřebné dokumenty, jako je například potvrzení o termínu porodu od vašeho lékaře.

Podpora v nezaměstnanosti

Pokud jste těhotná a končí vám pracovní smlouva, nemusíte se bát ztráty finančního zabezpečení. V České republice máte nárok na podporu v nezaměstnanosti i v případě, že jste těhotná. Důležité je, abyste splňovala podmínky pro přiznání podpory, tedy abyste byla v evidenci uchazečů o zaměstnání a odpracovala jste v posledních dvou letech alespoň 12 měsíců. Výše podpory se odvíjí od vaší předchozí mzdy a v prvních dvou měsících činí 65 % průměrného čistého výdělku. Během těhotenství a mateřské dovolené se pak výše podpory nemění. Po skončení mateřské dovolené máte nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu, po kterou jste na ni měla nárok před jejím nástupem, nejdéle však 6 měsíců.

Hledání nové práce v těhotenství

Zjištění, že čekáte miminko, je zpravidla důvodem k radosti. Co když ale zároveň zjišťujete, že vám brzy končí pracovní smlouva? I v těhotenství máte na trhu práce svá práva a zaměstnavatelé nemají právo diskriminovat vás na základě vašeho těhotenství. Pokud vaše stávající pracovní smlouva končí, máte právo ucházet se o novou práci, a to i v případě, že jste těhotná. Zaměstnavatel se vás sice může zeptat na to, zda jste těhotná, vy ale nejste povinna mu tuto informaci sdělovat. Stejně tak se vás nesmí ptát na plánované těhotenství. Pamatujte, že vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je na prvním místě. Nebojte se proto hledat práci, která bude vyhovovat vašim aktuálním potřebám a možnostem.

jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva

Konec jedné kapitoly a začátek dobrodružství, které nepíše pracovní smlouva, ale srdce.

Hana Nováková

Práva těhotných na pracovišti

V České republice chrání zákoník práce těhotné ženy před ztrátou zaměstnání. Pokud vám končí pracovní smlouva během těhotenství nebo během mateřské dovolené, váš zaměstnavatel nemůže jednostranně ukončit váš pracovní poměr. Platí to i v případě, že máte smlouvu na dobu určitou. Váš pracovní poměr se automaticky prodlužuje až do konce mateřské dovolené. Po skončení mateřské dovolené máte právo vrátit se na svou původní pozici nebo na pozici srovnatelnou s původní pozicí. Pamatujte si, že je důležité informovat svého zaměstnavatele o svém těhotenství co nejdříve, abyste si zajistila ochranu, kterou vám zákon poskytuje. V případě, že si nejste jistá svými právy, je vhodné obrátit se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce, kde vám poskytnou bližší informace a případně vám pomohou s uplatněním vašich práv.

Kam se obrátit pro pomoc

Pokud se nacházíte v situaci, kdy jste těhotná a zároveň vám končí pracovní smlouva, je pochopitelné, že můžete mít obavy a hledáte informace o tom, na koho se obrátit pro pomoc. Existuje několik institucí a organizací, které vám mohou poskytnout podporu a rady.

V první řadě se můžete obrátit na Inspektorát práce. Inspektorát práce je orgánem státní správy, který dohlíží na dodržování pracovněprávních předpisů. Může vám poskytnout informace o vašich právech v těhotenství a po porodu, a to i v případě končící pracovní smlouvy.

Další možností je kontaktovat odborovou organizaci, pokud ve vašem podniku působí. Odbory hájí práva zaměstnanců a mohou vám pomoci s jednáním se zaměstnavatelem.

Pro právní poradenství se můžete obrátit na bezplatnou právní poradnu. Existuje řada organizací, které poskytují bezplatné právní služby, a to i v oblasti pracovního práva.

Pamatujte, že v těhotenství máte ze zákona zvláštní ochranu a váš zaměstnavatel s vámi nesmí rozvázat pracovní poměr z důvodu těhotenství.

Publikováno: 15. 10. 2024

Kategorie: společnost

Autor: Jakub Procházka

Tagy: jsem těhotná a končí mi pracovní smlouva